LOGDENT Clear Aligner Clear Aligner Clear Aligner
Strona główna

 

Często zadawane pytania

 

 • Jak działa Clear Aligner?
Clear Aligner jest metodą polegającą na korekcji wad zgryzu za pomocą przeźroczystych szyn wykonanych ze specjalnego tworzywa, wytwarzających określony nacisk na zęby wg ustalonych parametrów. LOGDENT Technology bazuje na materiałach, urządzeniach i zaawansowanym oprogramowaniu firmy Scheu Dental.
 • W jakich przypadkach można zastosować szyny CA?
Metoda Clear-Aligner ma zastosowanie w leczeniu m.in. przechylenia lub wychylenia zębów, zgryzu krzyżowego, stłoczeń i rotacji zębów, w zamykaniu szpar międzyzębowych. Zwłaszcza u tych pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą nosić tradycyjnych aparatów stałych
 • Jakie są zalety Clear Aligner?
Podstawowa zaletą Clear Aligner jest połączenie skuteczności i estetyki szyn korygujących, które wykonując swoją pracę umożliwiają pacjentom swobodne mówienie i nieskrępowany uśmiech.
Ponadto:

- metoda Clear Aligner jest alternatywnym rozwiązaniem dla tych pacjentów, którzy rezygnują z chęci skorygowania wady zgryzu ze względów wizerunkowych, kosztowych i czasowych.

- lekarzom umożliwia również drobne zmiany w położeniu zębów konieczne w trakcie leczenia protetycznego.

- wykonywanie wycisków pod szyny na poszczególne etapy leczenia. Etapowość metody pozwala na uwzględnienie zmian w trakcie leczenia np. uzupełnienia ubytków, co odróżnia tę metodę m.in. od systemu Invisalign, gdzie pacjent otrzymuje szyny od razu, na cały okres leczenia – dzięki częstym wizytom pacjenta, lekarz ma możliwość stałego monitorowania postępów leczenia i wprowadzania ewentualnych korekt.

 • Jak wygląda przebieg leczenia?
1. KONSULTACJA

Ocena możliwości leczenia wady metodą Clear Aligner przez lekarza ortodontę, pobranie wycisków.

2. DIAGNOSTYKA

Wykonanie symulacji leczenia przez certyfikowane laboratorium Clear Aligner ( w tym określenie przewidywanej ilości etapów leczenia).

W oparciu o zdjęcia rtg, modele oraz symulację Clear Aligner, sporządzony zostaje przez lekarza ortodontę plan leczenia oraz ocena kosztów.

3. ROZPOCZĘCIE

Pobranie wycisków roboczych, wyprodukowanie pierwszych szyn Clear Aligner, wdrożenie leczenia.

4. LECZENIE

Co 4 tygodnie pacjent otrzymuje od lekarza nowy komplet 3 szyn, które nosi:

1 tydzień -szynę SOFT, 2 tydzień -szynę MEDIUM, a 3 i 4 tydzień – szynę HARD

Szyny HARD noszone są przez pacjenta do czasu otrzymania nakładek do kolejnego etapu (wizyta kontrolna i pobieranie wycisków – po tygodniu noszenia szyn HARD).

Procedura związana z noszeniem szyn, wizytami kontrolnymi i wyciskami powtarzana jest przy każdym etapie leczenia.

5. RETENCJA

Po zakończeniu leczenia, pacjent nosi ostatnie nakładki (szyny HARD) jako stabilizację leczenia. Zazwyczaj trwa to dwukrotnie dłużej niż leczenie.

 • Jak długo pacjent ma nosić szyny CA w ciągu dnia?
Pacjent nosi szyny CA przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Zdejmuje je tylko na czas spożywania posiłków, mycia zębów lub czyszczenia szyn. Skracanie czasu noszenia, powoduje zmniejszenie efektu i wydłużenie czasu leczenia.
 • W jakim wieku jest zalecany CA?
Leczenie szynami CA można rozpocząć od 14 roku życia, ale zalecane jest głównie w przypadku pacjentów dorosłych.
 • Czy potrzebny jest stripping?
Tak jak w przypadku wielu procedur ortodontycznych, stripping może okazać się konieczny.
 • Jak długo trwa leczenie?
To zależy od stopnia skomplikowania wady zgryzu. W wielu przypadkach jest to 4-6 miesięcy, ale może trwać dłużej.
 • Jakie wyciski?
W celu uzyskania szyn najwyższej jakości lekarz pobiera wyciski masami A-silikonowymi (VPS). Pobrane wyciski wraz z kęskiem zwarciowym i zleceniem przesyłane są do LOGDENT Technology.

W razie wątpliwości, co do jakości pobranego wycisku, należy go powtórzyć. Nieprecyzyjne wyciski mogą się przełożyć na nieprawidłowy kształt szyn.

 • Co zrobić, jeżeli zęby nie przesuwają się wg planu?
1. W trakcie wizyty kontrolnej należy sprawdzić, czy szyna HARD osiadła i dokładnie przylega do wszystkich objętych nią zębów. Jeżeli nie, pacjent powinien nosić tę szynę dalej, przez około 1 tydzień i ponownie zgłosić się na kontrolę. Po stwierdzeniu zaplanowanych postępów, należy pobrać wyciski do kolejnego etapu.

2. Należy sprawdzić, czy przewidziany stripping, został wykonany w zaplanowanym zakresie.

3. W przypadku braku postępu należy upewnić się, że pacjent rozumie, jak ważne jest noszenie szyn przez min. 22 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

 • Nowa szyna nie przylega dokładnie do zębów.
Jest to normalna rzecz. Zakładane przez pacjenta szyny na nowy etap, odwzorowują ustawienie docelowe zębów, przewidziane w danym etapie. Do czasu aż zęby się nie przesuną w zaplanowanym kierunku, szyna może lekko odstawać od zębów. Trwa to zazwyczaj kilka dni.
 • Szyna po założeniu spada.
Zdarza się tak z reguły, kiedy kształt koron zębów nie zapewnia odpowiedniego utrzymania dla szyn. Można temu zapobiec:

 1. Używając specjalnych kleszczy to tworzenia dodatkowych punktów retencyjnych, zwiększających tarcie
 2. Naklejając na zęby dodatkowe elementy (przed pobraniem wycisku), pozwalające na utrzymanie szyny.
 • Jak należy czyścić szyny Clear Aligner?
Zaleca się stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia szyn. Możemy je również umyć pod bieżącą (ale nie gorącą) wodą. Nie zaleca się używania do czyszczenia szyn pasty do zębów.