LOGDENT Clear Aligner Clear Aligner Clear Aligner
Strona główna

 

Często zadawane pytania

 

 • Czy szyny Clear Aligner są niewidoczne?
Tak, szyny Clear Aligner są praktycznie niewidoczne. Znajomi „coś” zauważają, kiedy osoba nosząca szyny powie o tym.
 • Czy szyny będą przeszkadzać w mówieniu i uśmiechaniu się?
Konstrukcja szyn pozwala na swobodne mówienie i uśmiechanie się. Trzeba się tylko do nich na początku przyzwyczaić, co zabiera na ogół kilka dni.
 • Czy noszenie szyn Clear Aligner jest wygodne?
Szyna jest dopasowywana indywidualnie dla każdego pacjenta. Na początku leczenia zauważalny będzie fakt posiadania ‘ obcego ciała’ w ustach. Z czasem jednak organizm przyzwyczaja się i noszenie szyn staje się częścią codzienności.
 • Co z nowymi plombami (lub koronkami) w trakcie noszenia szyn CA?
Zaletą metody jest również to, że pozwala na uwzględnianie zmian kształtów zębów (wstawianie lub wymiana plomb) w trakcie jej stosowania. Oczywiście, należy wyleczyć wszystkie zęby przed pierwszym etapem. Jeśli zajdzie konieczność założenia lub wymiany plomby w trakcie noszenia szyn, to o takich planach należy poinformować lekarza prowadzącego., aby ustalić z nim sposób postępowania. Jeśli nowa plomba zostanie założona lub wymieniona w trakcie trwania danego etapu, należy zgłosić się do lekarza w celu sprawdzenia, czy nie zakłóca pracy szyn.
 • Czy leczenie jest bolesne?
Leczenie nie jest bolesne. Pacjent może odczuwać ból zębów 1-2 dni po założeniu nowej szyny. Jeżeli ból jest odczuwany dłużej, należy się skonsultować z ortodontą.
 • Jak długo muszę nosić szyny Clear Aligner w ciągu dnia?
Szyny Clear Aligner nosimy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Zdejmujemy je na czas spożywania posiłków, mycia zębów lub czyszczenia szyn. Skracanie czasu noszenia, powoduje zmniejszenie efektu i wydłużenie czasu leczenia.
 • Czy można jeść bez zdejmowania szyn Clear Aligner?
Nie należy jeść w szynach Clear Aligner.
 • Czy można pić w szynach Clear Aligner?
Nie można pic napoi gorących. Nie poleca się również picia napoi barwionych, słodzonych, alkoholi. Do picia, bez ściągania szyn, najlepsza jest woda.
 • Czy nakładki spadają podczas snu?
Szyny Clear Aligner są ściśle dopasowane dla każdego pacjenta i nie powinny spadać.
 • Jak długo mam nosić dany komplet szyn?
Szynę Soft – 1 tydzień
Szynę Medium – 1 tydzień
Szynę Hard – około 2 tygodnie. Po min. tygodniu noszenia szyny Hard, należy zgłosić się do lekarza na kontrolę i pobranie wycisków do kolejnego etapu leczenia. Do czasu otrzymania nowego kompletu szyn należy nosić szynę Hard
 • Jak należy czyścić szyny Clear Aligner?
Zaleca się stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia szyn. Możemy je również umyć pod bieżącą (ale nie gorącą) wodą. Nie zaleca się używania do czyszczenia szyn pasty do zębów.
 • Nowa szyna lekko odstaje od zębów. Co mam zrobić?
Każdy etap leczenia przesuwa zęby. Do chwili, kiedy zęby nie przesuną się w zaplanowane na dany etap miejsce, szyna może nie „siąść” do końca i będziemy widzieli wolną przestrzeń między zębami a szyną. W takich sytuacjach, szyna zaczyna przylegać najczęściej w trakcie noszenia szyny Medium.
 • Jak długo trwa leczenie?
To zależy od stopnia skomplikowania wady zgryzu. W wielu przypadkach jest to 4-6 miesięcy, ale może trwać dłużej.
 • W jakim wieku jest zalecane Clear Aligner?
Leczenie szynami CA można rozpocząć od 14 roku życia, ale zalecane są głównie w przypadku pacjentów dorosłych.
 • Jaki mogą być korzyści zdrowotne związane z leczeniem metodą Clear Aligner?
W wielu przypadkach może przyczynić się do lepszej higieny jamy ustnej, Wady zgryzu mogą powodować m.in. choroby przyzębia (paradontozę), utrudniać czyszczenie zebów, co prowadzi do powstawania próchnicy. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź zakładkę ZDROWIE, CZY URODA?
 • Co po zakończeniu leczenia? Czy zęby nie wrócą do poprzedniej pozycji?
Po zakończeniu leczenie należy nosić szyny retencyjne w celu ustabilizowania wyników leczenia. Czas noszenia szyn retencyjnych jest z reguły dwukrotnie dłuższy od czasu leczenia.
Po tym okresie zaleca się zakładanie szyn na noc, kilka razy w tygodniu. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować ze swoim lekarzem.
 • Zgubiłam/łem szynę, co mam zrobić?
Aby nie zaprzepaścić już osiągniętego rezultatu, należy założyć szynę wcześniejszą z danego etapu (np. jeżeli zgubiliśmy szynę HARD, należy założyć szynę MEDIUM z tego samego etapu) i zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, aby zlecić wykonanie brakującej szyny
 • Muszę przerwać leczenie z powodu wyjazdu na kilka miesięcy. Czy osiągnięty rezultat zostanie zmarnowany?
Nie, nie powinien zostać zmarnowany, jeżeli będziemy stosować się do następującej zasady:
Najważniejsze, to nie przerywać noszenia szyny HARD z ostatniego etapu, ani nie skracać czasu noszenia w ciągu doby. Po powrocie, będzie można kontynuować leczenie od momentu, w którym je przerwaliśmy.